TRAMBOLİN PARKI ve JİMNASTİK

trambolin parkı ve jimnastik konusunu işlediğimiz makalenin içeriğinde trambolin parklarının jimnastik sporunun özendirilmesine olan katkısını işledik.

TRAMBOLİN PARKI ve JİMNASTİK

Günümüzde spor çeşitleri gittikçe artmaktadır. Fiziksel sporların yanısıra yeni akım olarak e-sporlar da ortaya çıkmaktadır. Özellikle online oyunların gelişmesi ile ortaya çıkan e-sporlar çocuklar ve gençler için birçok sıkıntıyı beraberinde getirmektedir. Bu sıkıntılardan en önemlisi hareketsiz yaşamdır. Hareketsiz yaşama alışan insan vücudu normalden daha çabuk çökmektedir. E-spora olan ilgi arttıkça hareketsiz yaşam da aynı oranda artmaktadır. Hareketsiz yaşayan bireyler ise obeziteye yakalanmaktadırlar. Bundan dolayı bu hareketsiz yaşama bir dur denmelidir.

Hareketsiz yaşamın gün geçtikçe artması toplumu olmsuz etkilemektedir. Özellikle çocukların hareketsiz yaşama alışmaları gelecek yaşantıları için büyük sıkıntılar içermektedir. Bundan dolayı aileleri çocuklarını küçük yaştan spora yazdırmalıdırlar. Buna en güzel örnek ise jimnastik kurslarıdır. Jimnastik çocukların hem gelişimini hem de dinç kalmalarını sağlamaktadır. Eski çağlardaki bilim insanları dahi esnemenin vücuda çok faydalı olduğunu belirtmektedir. Günümüzde imkanların bu kadar artmış olması çocukların jimnastiğe olan ilgisini de arttırmaktadır.

Günümüzde trambolin parkları jimnastiğin özendirilmesi için güzel bir örnektir. Trambolin parklarının her geçen gün daha çok tercih edilmesi ve çocukların bu alanlarda özgürce akrobatik hareketler yapması çocukları jimnastiğe özendirmektedir. Özenen çocuklar ve gençler devamlı trambolin parklarında alıştırmalar yapmaktadırlar. aynı zamanda bunu çocukları için profesyonel olarak düşünen aileler çocuklarını jimnastik kursuna yazdırmaktadırlar. Çocukların trambolin parklarını bu kadar sevmesinin bir başka nedeni ise trambolin parklarında zıplandığında verdiği uçma hissidir.

Uçma hissi herkeste olacağı gibi çocuklarda da adrenalin hormonunu tetiklemektedir. Adrenalin hormonu sayesinde yüksek derecede heyecan duymaktadırlar. Heyecan sayesinde de mutlu olmaktadırlar. Mutlu olan çocuklar ise daha çok oynamak istemektedir. Çocukların trambolin parklarında geçirdiği her dakika onların vücudu için büyük faydalar sağlamaktadır. Fakat ülkemizde hala trambolin parklarına olan talep istenilen seviyede değildir.

trambolin parkı ve jimnastik
trambolin parkı ve jimnastik

SONUÇ

Sonuç olarak trambolin parkların çocukların jimnastik sporuna özenmesi için eşsiz bir oyun alanıdır. Jimnastik yapmanın vücudun her bölümüne faydasının olduğu bilim insanları tarafından kanıtlanmıştır. Bundan dolayı çocukların ya da gençlerin e-sporlardan çok jimnastik gibi bütün vücut fonksiyonlarını çalıştıran sporlara gitmesi gerekmektedir. Çocukların spora özendirilmesi için ise trambolin parklarında daha çok vakit geçirmesi sağlanmalıdır.

 

Diğer yazılarımız;

Soft Play Alanlar ve Oteller

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir